dama oyunu

Zor Dama Oyna

Zor Dama Oyna, Satranç oyununa benzeyen dama oyunu aynı tahtada oynanabilirken, iki oyun arasındaki en belirgin fark dama oyununda ki taşların özellikleri ile birlikte hareket kabiliyetleri eşit ve aynıdır. Hareket kabiliyetlerinde ki değişikliğin oluşabileceği durum ise dama diye adlandırılan hamlelerde olur. Dama oyununa on altı taş ile başlanır. Siyah ve beyaz olarak iki renkle oynanan dama oyununda her renk kendi rengindeki karelere yerleştirilir.

zor dama oyna
zor dama oyna

2 sıra boş kalır ve bu sıra da oyun dönmeye başlayacaktır. Dama oyununun temel amacı karşıdaki oyuncunun taşlarını uygun şekilde hareket ettirerek ele geçirmektir.3 farklı isimle ve oyun kurallarıyla oynanan dama oyun versiyonu vardır. Türk versiyonu dama, Çin versiyonu dama ve çapraz olarak oynanan klasik dama da denilen en çok tercih edilen ve bilinen dama versiyondur.

Zor Dama

Klasik dama oyununda her rengin hareket kabiliyeti uygun olduğu kare rengine göredir. Beyaz renkte ki bir dama taşı açık renkli kareye çapraz şekilde hareket ettirilir. Hareket sonucunda beyaz ve siyah renkteki taşlar birbirlerine yakınlaşmış olur. Siyah taşlara sahip olan oyuncunun hareketinden sonra arkasında bir kare boşluk kaldıysa, beyaz taşa sahip olan oyuncu siyah taşın üstünden çapraz şekilde geçirerek üstünden geçirdiği siyah taşı ele geçirir.

Bazı durumlarda taşların arkalarında ki boşluklar çoktur ve bu durumda ne kadar boşluk varsa o kadar hareket yeteneğine sahip olur ve o kadar taşı ele geçirir. Ele geçirilen siyah veya beyaz taşlar dama tahtasından çıkarıldığı için kolayca ilerleme fırsatı yakalanır.

Bir oyuncu diğer oyuncunun son karesine taşını ilerletebildiği zaman ”dama” ismini alan hamle gerçekleşmiş olacaktır ve bunun belirtilmesi için üstüne bir taş daha konularak dama taşı yeteneklerine ve hareket kabiliyetine sahip olduğu göze çarptırılır. Dama yeteneklerini kazanan taş normal dama taşları aksine hem ileriye hem de geriye doğru hareket ettirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Eğlenceli Dama Oyunu Oynama Sitesi